Swimming and diving results

Published 11:05pm Friday, December 21, 2012

2012-2013 Southeastern District Swimming and Diving

Following are the results from the meet that took place on Dec. 15:

Team Results

Boys

Great Bridge 124, Oscar Smith 58

King’s Fork 116, Lakeland 52

Girls

Great Bridge 95, Oscar Smith 75

King’s Fork 96, Lakeland 73

Individual Results and Top Suffolk Finishers (Great Bridge=GBHS; Oscar Smith=OSHS; King’s Fork=KF; Lakeland=LHS)

  • Boys 200 Meter Medley Relay: 1st-GBHS A 2:05.20; 3rd-KF A 2:17.01; 6th-LHS A 2:23.59
  • Girls 200 Meter Medley Relay: 1st-OSHS A 2:17.04; 3rd-KF A 2:36.10; 5th-LHS A 2:39.73
  • Boys 200 Meter Free: 1st-Nick DeLeon OSHS 2:10.66; 4th-Andres Escalante KF 2:42.55; 9th-Jacob McCory LHS 3:44.12
  • Girls 200 Meter Free: 1st-Taylor Jones GBHS 2:22.04; 6th-Kristine Kuhn KF 2:57.35; 9th-Casey White LHS 3:28.64
  • Boys 200 Meter IM: 1st-Josh Lex GBHS 2:41.56; 5th-Alfonso Isaac KF 3:38.65; 6th-Devin Wesloskie LHS 3:40.55
  • Girls 200 Meter IM: 1st-Lori Denning GBHS 2:35.66; 4th-Samantha Barbour KF 2:48.15; 9th-Megan Cox LHS 3:43.98
  • Boys 50 Meter Free: 1st-Matt Peterson OSHS 27.05; 2nd-Philip Rankin LHS 27.43; 4th-James Hibbs KF 29.87
  • Girls 50 Meter Free: 1st-Emily Plowman OSHS 29.68; 6th-Hazel Fiel KF 33.52; 7th-Wendy Zolinski LHS 34.57
  • Boys 1 mtr Diving: 1st-Kiernan Purcell GBHS 196.35
  • Boys 100 Meter Fly: 1st-John Denning GBHS 59.37; 3rd-Hugh Long KF 1:21.06; 7th-Gregory Epps LHS 1:34.39
  • Girls 100 Meter Fly: 1st-Taylor Jones GBHS 1:10.06; 3rd-Samantha Barbour KF 1:16.84; 7th-Wendy Zolinski LHS 1:47.72
  • Boys 100 Meter Free: 1st-Josh Lex GBHS 1:00.20; 3rd-Andres Escalante KF 1:13.36; 8th-Jacob McCory LHS 1:32.46
  • Girls 100 Meter Free: 1st-Hannah Habeeb OSHS 1:04.37; 6th-Sonora Curliss KF 1:20.56; 8th-Sierra Leickert LHS 1:37.35
  • Boys 400 Meter Free: 1st- Drew Shaw GBHS 5:17.38; 3rd-Hugh Long KF 5:43.12; 8th-Devin Wesloskie LHS 6:59.27
  • Girls 400 Meter Free: 1st-Lori Denning GBHS 4:48.36; 6th-Kristine Kuhn KF 6:14.12; 9th-Kasey Askew LHS 7:11.76
  • Boys 200 Meter Free Relay: 1st-GBHS A 1:48.97; 3rd-KF A 2:00.17; 4th-LHS A 2:02.95
  • Girls 200 Meter Free Relay: 1st-GBHS A 2:06.30; 3rd-KF A 2:18.59; 5th-LHS A 2:30.14
  • Boys 100 Meter Back: 1st-John Denning GBHS 1:05.77; 2nd-Hunter Lowe KF 1:20.16; 6th-Colby Bennett LHS 1:32.07
  • Girls 100 Meter Back: 1st-Alyssa DeLeon OSHS 1:17.42; 6th-Jenna Marvin LHS 1:53.11; 10th-Victoria Owens KF 2:06.80
  • Boys 100 Meter Breast: 1st-Matt Peterson OSHS 1:19.74; 5th-Hugh Nezut KF 1:33.10; 6th-Gregory Epps LHS 1:33.91
  • Girls 100 Meter Breast: 1st-Erica Piper GBHS 1:27.53; 3rd-Casey White LHS 1:39.83; 6th-Hazel Fiel KF 1:49.51
  • Boys 400 Meter Free Relay: 1st-OSHS A 4:26.19; 4th-KF A 5:01.48; 7th-LHS A 5:54.98
  • Girls 400 Meter Free Relay: 1st-GBHS A 4:25.94; 6th-KF A 5:52.28; 8th-LHS A 6:31.41
PrintFriendly

Leave a comment

You must be a registered user and signed in to read and leave comments on this article.

Editor's Picks