State championship track results

Published 9:51pm Tuesday, June 4, 2013

Following are the individual results and Suffolk finishers from the 2013 VHSL Group AAA state outdoor track and field championships:

  • Boys’ 100-meter dash: 1st-Mustaqeem Williams, Forest Park, 10.52
  • Boys’ 110-meter hurdles: 1st-Travis Phillips, Patrick Henry (Ashland), 13.99
  • Boys’ 1600-meter run: 1st-Nick Causey, Osbourn Park, 4:14.46
  • Boys’ 200-meter dash: 1st-Mustaqeem Williams, Forest Park, 20.97
  • Boys’ 300-meter hurdles: 1st-Byron Robinson, Western Branch, 36.61
  • Boys’ 3200-meter run: 1st-Sean McGorty, Chantilly, 8:58.07
  • Boys’ 400-meter dash: 1st-Michael Cherry, Oscar Smith, 46.02
  • Boys’ 4×100-meter relay: 1st-Forest Park ‘A’, 41.08
  • Boys’ 4×400-meter relay: 1st-Western Branch ‘A’, 3:14.43
  • Boys’ 4×800-meter relay: 1st-Westfield ‘A’, 7:44.89
  • Boys’ 800-meter run: 1st-Nathan Kiley, Westfield, 1:51.80
  • Boys’ discus throw: 1st-Datrail Hockaday, Churchland, 176-00
  • Boys’ high jump: 1st-Steven Dunbar, Tallwood, 6-09.00; 2nd-Davon Grayson, King’s Fork, J6-09.00
  • Boys’ long jump: 1st-Mustaqeem Williams, Forest Park, 24-03.75; 2nd-Davon Grayson, King’s Fork, 24-00.00
  • Boys’ pole vault: 1st-Lucas Wratschko, Oakton, 14-06.00
  • Boys’ shot put: 1st-Andrew Hines, Grassfield, 61-00.50
  • Boys’ triple jump: 1st-Aaron Worrell, Woodside, 51-05.00
  • Girls’ 100-meter dash: 1st-Kiera Brown, Great Bridge, 11.82
  • Girls’ 100-meter hurdles: 1st-Chantel Ray, Hampton, 13.69
  • Girls’ 1600-meter run: 1st-Macey Schweikert, James W. Robinson, 4:51.15
  • Girls’ 200-meter dash: 1st-Andrea Wright, Indian River, 24.16; 3rd-Brandee Johnson, Nansemond River, 24.91
  • Girls’ 300-meter hurdles: 1st-Heather Smith, Great Bridge, 42.79
  • Girls’ 3200-meter run: 1st-Abby Motley, Kellam, 10:42.38
  • Girls’ 400-meter dash: 1st-Felecia Majors, South County, 53.65
  • Girls’ 4×100-meter relay: 1st-Hampton ‘A’, 47.15; 3rd-King’s Fork ‘A’, 47.45; 13th-Nansemond River ‘A’, 49.20
  • Girls’ 4×400-meter relay: 1st-Woodbridge ‘A’, 3:43.39; 2nd-Nansemond River ‘A’, 3:51.83
  • Girls’ 4×800-meter relay: 1st-West Springfield ‘A’, 9:06.07
  • Girls’ 800-meter run: 1st-Ellison Grove, Battlefield, 2:12.04
  • Girls’ discus throw: 1st-Deandra Doyle, Kempsville, 134-02; 10th-Zakiya Rashid, Nansemond River, 112-09
  • Girls’ high jump: 1st-Crystal Jones, Colonial Forge, 5-08.00
  • Girls’ long jump: 1st-Kennedy King, Phoebus, 19-07.00; 13th-Gabrielle Snipes, King’s Fork, 17-06.50
  • Girls’ pole vault: 1st-Caroline Brailsford, Patrick Henry (Roanoke), 12-03.00
  • Girls’ shot put: 1st-Shania Williams, Patrick Henry (Ashland), 42-06.25; 8th-Zakiya Rashid, Nansemond River, 38-03.75
  • Girls’ triple jump: 1st-Ebony Owusu-Sampah, C.D. Hylton, 38-08.50
PrintFriendly

Leave a comment

You must be a registered user and signed in to read and leave comments on this article.

Editor's Picks