Warriors split recent swim meets

Published 9:38pm Friday, December 20, 2013

The 2013-14 Nansemond River High School swim teams recently closed out the 2013 schedule with big wins over Indian River High School after tough losses to Grassfield High School a couple days prior.

Nansemond River’s boys defeated the Braves 109-55 while the girls won 120-39. Against the Grizzlies, the boys fell 103-77 and the girls lost 146.5-36.5.

Nansemond River’s teams will return to action on Jan. 4 against King’s Fork High School at the Great Bridge Swim and Racquet Club.

Following are Nansemond River’s highlights from the meet against Indian River at the Great Bridge Swim and Racquet Club:

Girls’ 200-meter medley relay: 1st-Nansemond River ‘A’ (Natalie Kuhn, Tayler Pearl, Cali Valdivieso and Zoe Dalton) 2:43.27

Boys’ 200-meter freestyle: 1st-Jacob Hopple 2:32.39; 2nd-Ryan Pentecost 2:46.48

Girls’ 200-meter freestyle: 1st-Jordan Stockman 2:58.81; 2nd-Dawn Wright 3:06.01; 3rd-Meghan Pearl 3:23.31

Girls’ 200-meter individual medley: 1st-Tayler Pearl 3:23.66; 2nd-Claire Janek 3:25.97

Boys’ 50-meter freestyle: 1st-Michael Betts 27.21; 2nd-Donte Cartagena 30.78

Girls’ 50-meter freestyle: 1st-Zoe Dalton 33.26; 2nd-Kaitlyn Higgins 36.87; 3rd-Abigail Stopyra 36.97

Boys’ 100-meter butterfly: 1st-Michael Betts 1:08.46; 3rd-Jonathan Sharpe 1:24.07

Girls’ 100-meter butterfly: 1st-Cali Valdivieso 1:37.66; 3rd-Kendall Webster 1:54.91

Boys’ 100-meter freestyle: 1st-Daniel Kent 1:06.29; 2nd-Caleb Wassman 1:07.12

Girls’ 100-meter freestyle: 1st-Zoe Dalton 1:17.71; 2nd-Claire Janek 1:18.10

Boys’ 400-meter freestyle: 1st-Jacob Hopple 5:41.12; 3rd-Ryan Pentecost 6:03.64

Boys’ 200-meter freestyle relay: 1st-Nansemond River ‘A’ (Cody Edwards, Donte Cartagena, Jacob Hopple and Michael Betts) 1:54.44

Girls’ 200-meter freestyle relay: 1st-Nansemond River ‘A’ (Claire Janek, Kendall Webster, Dawn Wright and Zoe Dalton) 2:16.01

Girls’ 100-meter backstroke: 1st-Natalie Kuhn 1:36.36; 2nd-Cali Valdivieso 1:40.72

Boys’ 100-meter breaststroke: 1st-Jonathan Sharpe 1:31.44; 2nd-River Fiedler 1:31.56

Girls’ 100-meter breaststroke: 1st-Tayler Pearl 1:44.67; 3rd-Meghan Pearl 1:46.74

Boys’ 400-meter freestyle relay: 1st-Nansemond River ‘A’ (Caleb Wassman, Joseph Pedersen, Donte Cartagena and Daniel Kent) 4:37.61; 2nd-NR ‘B’ (Logan O’Leary, Jacob Rood, Ryan Ledesma and Ryan Pentecost) 5:15.72 2; 3rd-NR ‘C’ (Matt Clark, Brandon Adams, Zachary Doleman and Nipun Chharbra) 5:52.80

Girls’ 400-meter freestyle relay: 1st-Nansemond River ‘A’ (Jordan Stockman, Kendall Webster, Kaitlyn Higgins and Claire Janek) 5:26.29

Following are Nansemond River’s highlights from the meet against Grassfield at the Great Bridge Swim and Racquet Club:

Boys’ 200-meter individual medley: 1st-Michael Betts 2:31.88; 2nd-Daniel Kent 2:52.78

Boys’ 400-meter freestyle: 1st-Cody Edwards 5:13.53; 2nd-Jacob Hopple 5:36.05

Boys’ 100-meter breaststroke: 1st-Michael Betts 1:17.49

Girls’ 100-meter breaststroke: 1st-Tayler Pearl 1:44.67

PrintFriendly

Leave a comment

You must be a registered user and signed in to read and leave comments on this article.

Editor's Picks