Cavs, Dogs and Saints at CNU meet

Published 3:59 pm Tuesday, December 15, 2009

Lakeland, Nansemond-Suffolk and King’s Fork had outstanding performances Friday and Saturday at Christopher Newport University’s Winter Frolic track meet.

Lakeland’s Jaquan Demiel won the 55-meter hurdles and had a top-four finish in three more events. Demiel bested Deep Run’s Brad Carnahan by 0.04 seconds in the 55 hurdles (7.69).

Demiel was part of Lakeland’s 4×200-meter relay team that placed second out of 35 schools (1:34.67). Demiel finished fourth in the long jump and triple jump.

Nansemond-Suffolk’s Kenny Rice placed third in the long jump (21-2), a half-inch better than Demiel and 7.5 inches behind the winner, Deep Creek’s Austin McNeal.

King’s Fork was led by Qualitra Brown’s performances in the sprints. Brown placed fourth in the 300 meters (43.01), seventh in the 55-meter dash and ninth in the 500.

CNU Winter Frolic indoor track meet

At Christopher Newport

Friday-Saturday

Results

Girls 55 Meter Dash (74 competitors)

1. Tyson, Keilah Western Branch 7.04

7. Brown, Qualitra King’s Fork 7.58

31. Glover, Alana King’s Fork 8.02

Girls 300 Meter Dash (75)

1. Fraenk, Emmy Hampton Roads 41.39

4. Brown, Qualitra King’s Fork 43.01

30. Glover, Alana King’s Fork 46.84

Girls 500 Meter Dash (64)

1. Robinson, Cydney Churchland 1:17.75

9. Brown, Qualitra King’s Fork 1:22.35

20. Daniels, Shakiella Lakeland 1:25.69

Girls 1000 Meter Run (64)

1. Underwood, Sarah J. West Potomac 3:01.91

62. Myles, Te’Shaibrah Kings Fork 4:22.00

63. Riddick, Lacresha Kings Fork 4:22.10

Girls 1600 Meter Run (59)

1. Rosenberg, Kelsey West Potomac 5:20.25

48. Santora, Nicolette King’s Fork 6:35.41

Girls 55 Meter Hurdles (38)

1. Scarlett, Samantha Bethel 8.25

11. Porter, Johniqua Lakeland 9.54

Girls High Jump (25)

1. Dolson, Shanice Churchland 4-10

-. Pugh, Ayana Lakeland NH

Girls Pole Vault (17)

1. Overstreet, Cameron Atlee 11-0

9. Townsend, Jamika King’s Fork 7-0

14. Santora, Nicolette King’s Fork 6-0

-. Wash, Gabrielle King’s Fork NH

Girls Long Jump (54)

1. Nunn, Nikki Manchester 19-2.25

18. Brown, Qualitra Kings Fork 15-1

29. Porter, Johniqua Lakeland 14-1.25

Girls Shot Put (48)

1. Eddy, Jasmine Grafton 35-5.75

32. Delucia, Jennifer King’s Fork 20-10

40. Muldrow, Dominque King’s Fork 17-7

44. Wood, Shaquesha King’s Fork 17-1.25

Boys 55 Meter Dash (90)

1. Elie, Trevor Atlee 6.51

7. Holloway, Tyler King’s Fork 6.72

17. Gilchrist, Quentin Lakeland 6.82

25. Peterson, Antwan Lakeland 6.87

43. Stokley, Tevin Lakeland 7.00

47. Johnson, Noah King’s Fork 7.05

54. Johnson, Brian King’s Fork 7.11

Boys 300 Meter Dash (90)

1. Mitchell, Walter Salem 35.99

7. Holloway, Tyler King’s Fork 37.18

25. Sheppard, Darrell King’s Fork 39.22

32. Rice, Kenny Nanse.-Suffolk 39.54

-. Brown, Lawan King’s Fork DQ

Boys 500 Meter Dash (82)

1. Charity, Lamonti B.T. Washington 1:08.17

5. Dickens, Deion King’s Fork 1:09.37

8. Hill, Joseph King’s Fork 1:10.00

24. Mosby, Vince King’s Fork 1:13.79

Boys 1000 Meter Run (78)

1. Schlickenmeyer, Graham Jamestown 2:40.80

23. Apple, Jesse King’s Fork 2:52.41

49. Childs, Jordan King’s Fork 3:06.06

Boys 1600 Meter Run (74)

1. Matais, George Western Branch 4:26.15

61. Ramos, Miguel King’s Fork 5:36.64

72. Dwyer, Manny King’s Fork 6:00.55

74.Stephenson, Michael King’s Fork 6:32.48

Boys 3200 Meter Run (57)

1. Theroux, Blake Western Branch 9:31.84

56. Parks, Richard King’s Fork 13:18.32

Boys 55 Meter Hurdles (35)

1. Demiel, JaQuan Lakeland 7.69

2. Carnahan, Brad Deep Run 7.73

6. Peterson, Marco Lakeland 8.05

Boys 4×200 Meter Relay (35)

1. Indian River 1:33.98

2. Lakeland 1:34.67

11. King’s Fork 1:37.76

Boys 4×400 Meter Relay (26)

1. Salem 3:32.71

5. King’s Fork 3:38.06

Boys 4×800 Meter Relay (31)

1. West Potomac 8:31.50

27. King’s Fork 9:59.02

Boys High Jump (39)

1. Gouabadia, Efeosa Langley 6-4

6. McNair, Hildrew King’s Fork 5-10

8. Shepherd, Tyrell King’s Fork 5-8

13. Bey, Josh King’s Fork 5-4

Boys Pole Vault (14)

1. Pillow, Chris Atlee 14-0

-. McNair, Hildrew King’s Fork NH

Boys Long Jump (68)

1. McNeil, Austin Deep Creek 21-9.5

3. Rice, Kenny Nanse.-Suffolk 21-2

4. Demiel, JaQuan Lakeland 21-1.5

12. Bey, Josh King’s Fork 20-3

17. Hill, Joseph King’s Fork 20-0.5

20. Gilchrist, Quentin Lakeland 19-8

38. Holloway, Tyler King’s Fork 18-9.5

Boys Triple Jump (46)

1. Jackson, Quintaze Dinwiddie 46-11.5

4. Demiel, JaQuan Lakeland 42-9.5

15. Peterson, Antwan Lakeland 40-1.5

19. Rice, Kenny Nanse.-Suffolk 39-9.5

Boys Shot Put (64)

1. Fareed, Sulaiman Highland Spr. 55-10.5

11. Copeland, Ian King’s Fork 41-1.75

18. Riddick, George King’s Fork 38-3.5

45. Madison, Tishon King’s Fork 31-11