Bulldogs take bronze at Boo Williams track meet

Published 4:13 pm Wednesday, December 30, 2009

King’s Fork and Lakeland each brought home event titles from the Boo Williams Winter Break Invitational meet on Monday and Tuesday in Hampton.

King’s Fork’s boys team finished third of 35 schools at the meet and the Lady Bulldog team led Suffolk schools by placing 11th overall.

Hildrew McNair led KF’s team by winning the pole vault (13-feet-0) and finishing third in the high jump. Qualitra Brown won the 400-meter dash (1:01.82) for the Lady Bulldogs. Brown also competed in the long jump, 55-meter dash and 500 meters.

King’s Fork’s team of Deion Dickens, Joseph Hill, Tyler Holloway and Vince Mosby finished third in the 4×200-meter relay.

Lakeland won the sprint medley relay, with a team of Jaquan Demiel, Quentin Gilchrist, Donavon Wright and John Howard.

Indoor Track and Field

Boo Williams Winter Break Invitational

Dec. 28-29 at Boo Williams Sportsplex

Results (in events with Suffolk competitors)

Boys High Jump (14 competitors)

1. Bell, Steven SE Raleigh (NC) 6-6

3. McNair, Hildrew King’s Fork 6-2

-. Hargrove, Eric Lakeland NH

Girls Pole Vault (6)

1. Overstreet, Cameron Atlee 9-6

5. Townsend, Tamika King’s Fork 7-0

Boys Pole Vault (9)

1. McNair, Hildrew King’s Fork 13-0

2. Czejkowski, Ryan C. Gibbons (NC) 12-6

Girls Long Jump (27)

1. Townsend, Jazmen Grassfield 19-1

5. Brown, Qualitra Kings Fork 17-3

9. Porter, Johniqua Lakeland 15-10

Boys Long Jump (34)

1. Bell, Steven SE Raleigh (NC) 21-9

8. Rice, Kenny Nanse.-Suffolk 20-3

12. Demiel, JaQuan Lakeland 20-0.5

15. Brown, Lawan King’s Fork 19-5

22. McNair, Hildrew King’s Fork 18-0

28. Gilchrist, Quentin Lakeland 17-5.5

Girls Triple Jump (20)

1. Denmark, Teiara First Colonial 37-9.5

10. Porter, Johniqua Lakeland 33-3.5

Boys Triple Jump (21)

1. Bell, Steven SE Raleigh (NC) 47-8

11. Rice, Kenny Nanse.-Suffolk 40-9

-. Wright, Donavon Lakeland foul

Boys Shot Put (13)

1. Adams, Derrick Hampton 42-2

4. Copeland, Ian King’s Fork 38-10

5. Riddick, George King’s Fork 38-4.5

6. White, Dameon Lakeland 37-1.5

7. Howell, Justin Lakeland 37-1

9. Peterson, Jaleel Lakeland 33-10

Girls 55 Meter Dash (40)

1. Sharp, Olicia Wakefield (NC) 7.17

15. Brown, Qualitra King’s Fork 7.54

Boys 55 Meter Dash (37)

1. Lord, Justin unattached 6.44

6. Holloway, Tyler King’s Fork 6.68

11. Gilchrist, Quentin Lakeland 6.81

25. Stokley, Tevin Lakeland 6.94

30. Johnson, Noah King’s Fork 7.04

Boys 300 Meter Dash (37)

1. Bruke, Justin First Colonial 35.68

15. Neal, Deonte Lakeland 37.93

24. Brown, Lawan King’s Fork 39.10

26. Rice, Kenny Nanse.-Suffolk 39.36

27. Johnson, Brian King’s Fork 39.49

Girls 500 Meter Dash (30)

1. Sessoms, Ashley Hampton 1:19.25

4. Brown, Qualitra King’s Fork 1:22.14

12. Daniels, Shakeela Lakeland 1:24.53

Boys 500 Meter Dash (30)

1. Foreman, Trip Wakefield (NC) 1:07.03

6. Hill, Joseph King’s Fork 1:10.48

8. Howard, John Lakeland 1:12.11

9. Dickens, Deion King’s Fork 1:12.63

24. Hargrove, Eric Lakeland 1:19.90

Girls 200 Meter Dash (6)

1. Pedro, Adenike E. Seton (MD) 26.07

6. Porter, Johniqua Lakeland 28.29

Boys 200 Meter Dash (12)

1. Mitchell, Walter Salem 22.45

5. Demiel, JaQuan Lakeland 23.22

8. Wright, Donavon Lakeland 23.77

Girls 400 Meter Dash (7)

1. Brown, Qualitra King’s Fork 1:01.82

2. Teague, Tiana E. Seton (MD) 1:03.01

Girls 55 Meter Hurdles (24)

1. Davis, Dannielle SE Raleigh (NC) 8.24

6. Porter, Johniqua Lakeland 8.84

Boys 55 Meter Hurdles (13)

1. Harris, Devron Manchester 7.68

7. Peterson, Marco Lakeland 8.62

10. Demiel, JaQuan Lakeland 14.11

13. Thomas, Tim King’s Fork 11.29

Boys 1000 Meter Run (31)

1. White, Jordan Great Bridge 2:40.87

11. Apple, Jesse King’s Fork 2:52.39

24. Ramos, Miguel King’s Fork 3:05.56

Boys 1600 Meter Run (25)

1. Gorwitz, Brian Grafton 4:26.91

25. Parks, Richie King’s Fork 6:17.04

Boys 4×200 Meter Relay (10)

1. Bethel 1:32.98

3. King’s Fork 1:35.14

5. Lakeland 1:37.63

Girls 4×400 Meter Relay (12)

1. Wakefield (NC) 3:57.69

8. Nansemond River 4:30.05

Boys 1600 Sprint Medley (6)

1. Lakeland 3:50.18

2. Manchester 3:50.85

3. King’s Fork 3:59.17

Girls 60 Meter Dash (4)

1. Pedro, Adenike E. Seton (MD) 7.62

4. Porter, Johniqua Lakeland 8.38

Boys 60 Meter Dash (5)

1. Lord, Justin unattached 6.92

2. Demiel, JaQuan Lakeland 7.23

3. Holloway, Tyler King’s Fork 7.25

5. Wright, Donavon Lakeland 7.38

Girls team scores (30 teams)

1. Elizabeth Seton (MD)111

11. King’s Fork 23

19. Lakeland 11

30. Nansemond River 1

Boys team scores (35 teams)

1. Wakefield (NC) 75

3. King’s Fork 49

5. Lakeland 42

35. Nansemond-Suffolk 1