Dukes get a triple and a double

Published 9:44 pm Wednesday, May 16, 2012

Windsor’s Jordan Jones was a triple winner and Emily Lonsdale, a double winner, to lead the Lady Dukes to Tuesday’s Tri-Rivers District Track Championships.

Londsdale won the 1,600- and 3,200-meter runs and Jones, the high and triple jumps, and shot put.

The Windsor boys, who also took the district title, were were led by individual winners Josh Littleton in the 3,200-meter run, Josh Edwards in the long jump, Malcolm Greene in the long jump. Essedric Shearin in the shot put and the 4×400-meter relay team of R.J. Edwards, Azjmere Mitchell, Josh Edwards and Caleb Dundlow

Newsletter

Email newsletter signup

Also taking first for the Lady Dukes was Ciara Clark in the 100-meter hurdles, whose time of 17.29 qualified her for the state meet.

Also qualifying were Josh Edwards in the high jump with a leap of 6-foot-2, and the 400- and 1600-meter boys’ relay teams.

Windsor girls scored 222 points followed by Sussex Central 79.5, Charles City 66.5, Surry 32, Franklin 19, and Chesterfield 9.

The Windsor boys scored 162 points followed by Sussex Central 119, Franklin 76, Charles City 68 and Surry 21.

The following qualified for the Region A meet on Thursday, May 24, at West Point High School.

Girls

  • 100-Meter Dash—Vonquisha Turner third 13.68
  • 200-Meter Dash—Turner third, 26.98
  • 400-Meter Dash—Jazzmine Bynum second 1:11.08; Abby Haring third, 1:13.22
  • 800-Meter Run—Maurica Bynum second, 3:05.01; Tomoko Saigan fifth, 3:24.18; Allison Yco sixth, 3:24.48
  • 1600-Meter Run—Emily Lonsdale first, 6:54.09; Tomoko second, 7:43.04; Miranda Wooten third, 8:10.80
  • 3200-Meter Run—Lonsdale first, 14:50.83; Wooten second, 19:21.56; Yco third, 19:27.07
  • 100-Meter Hurdles—Ciara Clark first, 17.29; Jordan Jones second, 18.12; Mary Alice Blythe fourth, 19.34
  • 300-Meter Hurdles—Clark second, 57.29; Jones fourth, 1:05.02; Morgan Myers fifth, 1:08.40
  • 4×100-Meter Relay—Windsor second, 57.22 (Blythe, Jones, Turner, Maurica Bynum)
  • 4×400-Meter Relay—Windsor second 5:29.39 (Clark, Haring, Morgan, Jazzmine Bynum)
  • High Jump—Jordan first, 4-06.00; Clark second, 4-04.00; Maurica Bynum fourth, 4-00.00
  • Long Jump—Jones first, 15-04.00; Blythe second, 13-04.00; Turner third, 13-02.00
  • Triple Jump— Jones first, 29-08.00; Blythe second, 27-11.00; Turner fourth, 25-03.00 Shot Put—Maurica Bynum third, 26-01.00; Leah Dreps fourth, 25-05.00
  • Discus—Dreps second, 71-02; Jazzmine Bynum fourth, 63-10

 

Boys

  • 100-Meter Dash—R.J. Edwards third, 11.43
  • 200-Meter Dash—Justice Chapman fifth, 23.26
  • 400-Meter Dash—Josh Edwards second, 54.74
  • 800-Meter Run—Bruce Bryant fourth, 2:29.82; Drew Henry fifth, 2:50.31
  • 1600-Meter Run— Josh Littlefield second, 5:25; Bryant third, 5:43.69
  • 3200-Meter Run—Littlefield first, 14:11.95; William Archer second,15:06.36
  • 110-Meter Hurdles—Oris Bowers third, 18.05
  • 300-Meter Hurdles—Bowers second, 46.71; Malcolm Greene third, 48.85; Carl Buettner fourth, 51.40
  • 4×400 Meter Relay—Windsor first, 3:42.99 (R.J. Edwards, Azjmere Mitchell, Josh Edwards, Caleb Dundlow
  • High Jump—Josh Edwards first, 6-02.00; Greene third, 5-08.00
  • Long Jump—Greene first, 20-04.00; Mitchell third, 19-08.00
  • Triple Jump—Greene second, 41-00.50; Mitchell fourth, 39-07.00
  • Shot Put—Essedric Shearin first, 39-09.00
  • Discus—Bowers second, 101-10; Shearin third, 98-03